FINN systemowy dom jednorodzinny


Projektanci: Katarzyna Furgalińska, Łukasz Smolarczyk
Realizacja: W trakcie realizacji
Klient: Prywatny
Fotografie: Supergut Studio






Finn to współczesna interpretacja domku fińskiego*. Energooszczędny budynek o powierzchni zabudowy 81 m², zaprojektowany w technologii drewnianego szkieletu prefabrykowanego, nie tylko inspiruje się jego formą, ale opiera się na podobnych założeniach. Stanowiąc realną, ekonomicznie dostępną alternatywę dla typowego mieszkania w mieście, wykorzystuje najnowsze technologie i spełnia wszystkie standardy ekologicznego budownictwa mieszkaniowego.







DANE OGÓLNE

Powierzchnia zabudowy: 81,00 m²
Powierzchnia wewnętrzna budynku: 111,50 m2
Powierzchnia użytkowa: ok. 95,00 m² (w zależności od wariantu)
Kubatura brutto: 460 m³
Ilość kondygnacji: 1 + poddasze użytkowe
Wysokość całkowita: 7,93 m
Kąt dachu: 45 stopni











KOMPAKTOWOŚĆ

Relatywnie mała powierzchnia i kompaktowa bryła budynku sprawiają, że jest on racjonalną odpowiedzią na potrzeby mieszkaniowe. Układ wnętrza pomyślany jest tak, aby ograniczać straty powierzchni na komunikację, nadając jej dodatkowe funkcje i wciągając w powierzchnię pomieszczeń. Zabieg polegający na zintegrowaniu elementów ścian działowych, zabudowy meblowej i wyposażenia dodatkowo przyczynia się do maksymalnego wykorzystania dostępnej przestrzeni.


ELASTYCZNOŚĆ

Kwadratowy rzut o wymiarach 9x9 m pozwala na ustawienie budynku na dowolnej działce i optymalne usytuowanie go względem stron świata. Zastosowanie jednego trzonu instalacyjno-sanitarnego i uwolnienie wnętrza od elementów konstrukcyjnych pozwala na modyfikowanie układu pomieszczeń zgodnie z indywidualnymi potrzebami użytkowników.


PROCES BUDOWY

Dom zaprojektowany jest w technologii drewnianego szkieletu prefabrykowanego lub CLT. Wykonanie ścian, stropów i więźby dachowej odbywa się w hali produkcyjnej i trwa od kilku (CLT) do kilkunastu dni (drewniany szkielet prefabrykowany), ich osadzenie na płycie fundamentowej i zmontowanie to zaledwie kilkadziesiąt godzin. Proces budowy jest “czysty”, ekologiczny i przewidywalny, a na jego przeprowadzenie potrzeba około 3 miesięcy.


EKOLOGICZNE MATERIAŁY

Zastosowanie zdrowych, ekologicznych materiałów budowlanych zapewnia stworzenie sprzyjającego mikroklimatu wewnątrz budynku. Ściany i stropy - wykonane z wysokiej jakości drewna świerkowego i wełny mineralnej zamiast styropianu - są w pełni “oddychające” i mają znakomite parametry termiczne.


ENERGOOSZCZĘDNOŚĆ

Dzięki kompaktowej bryle i zastosowaniu “ciepłych” materiałów dom z łatwością odpowiada kryteriom domu energooszczędnego oraz spełnia przepisy dotyczące  izolacyjności przegród i rocznego zapotrzebowania na nieodnawialną energię pierwotną, wchodzące w życie 31 grudnia 2020 roku.


Rzut parteru

Warianty rzutu parteru

Rzut poddasza

Warianty rzutu poddasza


Elewacje

Przekrój A-A


Funkcje dodatkowe



*Domki fińskie – typ drewnianego domu jednorodzinnego występującego w Polsce, przede wszystkim na Górnym Śląsku i gdzieniegdzie w Zagłębiu Dąbrowskim, gdzie stanowią zabytek architektury powojennej. Sprowadzano je głównie z Finlandii (stąd popularna nazwa) za węgiel i koks, by złagodzić tzw. głód mieszkaniowy na czas przejściowy 20–30 lat; niektóre stoją do dzisiaj. /WIKIPEDIA/





FINN - wersja bez antresoli


Rzut parteru

Warianty rzutu parteru


Rzut poddasza

Elewacje

Przekrój A-A