MODROBERGA czyli niebieska hałda

Projektanci: Katarzyna Furgalińska, Łukasz Smolarczyk
Lokalizacja: Katowice, Polska
Realizacja: Projekt koncepcyjny
Klient: Samsung Polska

Hałda, zwałowisko (śl. hołda, berga, od st.pol. hala - usypisko, wysypisko) – antropogeniczna forma ukształtowania powierzchni ziemi, wysypisko skały płonnej lub stałych odpadów przemysłowych (popiół, żużel) powstających w wyniku eksploatacji kopalin lub przerobu surowców w zakładach przemysłowych wydobycia i przetwórstwa węgla oraz rud metali, a także w zakładach związanych z energetyką.

Katowicka Oś Kultury z ikonicznym Spodkiem jest wizytówką Śląska i popularnym celem odwiedzin przyjezdnych i mieszkańców miasta. Monumentalna skala budynków sprawia jednak, że przestrzeń między nimi jest mało przyjazna i pozbawiona naturalnego centrum. Projektowany obiekt ma być z jednej strony charakterystycznym miejscem spotkań, z drugiej 'znacznikiem’' w przestrzeni, widocznym nie tylko z perspektywy człowieka, ale również na zdjęciach lotniczych w aplikacjach nawigacyjnych.

Instalacja eksploruje element wzgórza jako dominanty przestrzennej, niosącej za sobą wiele znaczeń i potencjalnych funkcji, zapraszając użytkowników do korzystania z niej w nieformalny sposób.