U12A meble na bazie barier olsztyńskich


Projektanci: Katarzyna Furgalińska, Łukasz Smolarczyk
Realizacja: 2018
Wystawa: Brain Damage Gallery, “Design w służbie społecznego wykluczenia”, Centrum Spotkania Kultur w Lublinie, 27.10 - 30.11.2018
Fotografie: Supergut Studio, Joanna KubieniecPojęcie urządzeń zabezpieczających ruch pieszych i rowerzystów zostało zdefiniowane w rozporządzeniu Ministra Infrastruktury z 3 lipca 2003 r. w sprawie Szczegółowych warunków technicznych dla znaków i sygnałów drogowych oraz urządzeń bezpieczeństwa ruchu drogowego i warunków ich umieszczania na drogach.(Dz.U.03.220.2181).
Zadaniem tych urządzeń jest ograniczenie niebezpieczeństw, na jakie narażony jest pieszy lub rowerzysta korzystający z drogi i obiektów przy niej położonych.

Ograniczenie niebezpieczeństw, w myśl rozporządzenia, realizuje się głównie poprzez kanalizowanie ruchu pieszych, oddzielenie ich od jezdni oraz uniemożliwienie im przekraczania jezdni w miejscach niedozwolonych. Pieszy (i rowerzysta) zdefiniowany jako intruz w obrębie dróg, może zostać “zabezpieczony” poprzez zastosowanie następujących urządzeń:
Ogrodzenia segmentowe U-12aOgrodzenia łańcuchowe U-12bSłupki blokujące U-12c
Wśród szeregu typów i form wygrodzeń, które można znaleźć na rynku, hitem w skali kraju są niewyszukane stylistycznie, łatwe w montażu, a przede wszystkim tanie bariery U-12a typu olsztyńskiego, składające się ze słupka z rury stalowej, do którego dołączone jest owalne przęsło.U12A to stworzony przez SUPERGUT STUDIO projekt serii mebli,
możliwych do wykonania na bazie barier olsztyńskich. Projekt działa na zasadzie open source design - instrukcje pokazujące jak samodzielnie wykonać meble można pobrać poniżej.
Niech runą bariery! Odzyskajmy miasto! Usiądźmy wygodnie na zgliszczach U-12a.  


Leżak jedno i dwuosobowy PDF

Leżak dwustronny, jedno i dwuosobowy PDF


Siedzisko jedno i dwuosobowe PDF


Stołek i ławka PDF

Stół PDF

Stojak na rowery PDF