URBAN CANDIES narzędzie do programowania przestrzeni


Projektanci: Katarzyna Furgalińska, Łukasz Smolarczyk
Lokalizacja: Rynek, Bytom, Polska
Realizacja: Projekt koncepcyjny
Fotografie: Google Maps  

Mija 20 lat od ostatniej przebudowy rynku w Bytomiu. Projekt z lat 90-tych likwidował funkcjonujący wcześniej zieleniec i stawiał na przestrzeń otwartą i wielofunkcyjną. Bytom miał zyskać prawdziwy wielkomiejski plac. Czas pokazał, że ogromna, niezaprogramowana przestrzeń nie do końca zafunkcjonowała jako faktyczne centrum miasta i miejsce spotkań. Problemy samego rynku, takie jak: skala placu, brak oferty dla wielu grup odbiorców, w tym dzieci i osób starszych, nałożyły się na problemy ekonomiczne i społeczne, z którymi od lat boryka się miasto. Dzisiejsze funkcjonowanie rynku tak dalece odbiega od oczekiwań, że powoli staje się oczywiste, że radykalna zmiana jest konieczna, a dyskusję o niej warto zacząć już teraz.

Meble miejskie, zieleń, plac zabaw, a może pawilony handlowe? Co powinien oferować miejski plac, żeby mieszkańcy chcieli go odwiedzać i dobrze się czuli spędzając na nim czas? Zdiagnozowanie problemów i określenie potrzeb jest kluczowe dla zaprojektowania dobrze działającej przestrzeni publicznej. Zaangażowanie w proces mieszkańców i zamanifestowanie gotowości do zmiany jest koniecznym pierwszym krokiem.


Urban Candies to narzędzie pomagające w programowaniu przestrzeni publicznej. Zestaw 16 elementów jest jak bombonierka - każdy kryje w sobie coś innego.

Elementy usystematyzowano tak, by tworzyły 4 grupy: meble miejskie, zieleń, urządzenia rekreacyjne i obiekty towarzyszące. Możliwość swobodnego konfigurowania elementów pozwala na testowanie układów o różnych cechach, odpowiadających na różne potrzeby użytkowników.Zaproponowany w Bytomiu układ to swobodna kompozycja 16 elementów o rzucie 3 x 3 metry. Tymczasowa instalacja przestrzenna ma pokazywać mogące znaleźć się na rynku funkcje. Poszczególnych modułów nie należy traktować jako prototypów faktycznych przyszłych urządzeń. To raczej katalog, na bazie którego, wspólnie z mieszkańcami wypracowany zostanie program tej przestrzeni.